zivaliceadmin Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.05. 2016, 09:19 Prispevkov: 64
|
Objavljeno: 30 Maj 2016 21:18 Naslov sporočila: Bulmastif |
|
|
Bulmastif, izvorno iz Anglije, je verjetno nastal s parjenjem Buldoga in Mastifa. Sprva so te pse uporabljali kot varuhe čred pred divjimi lovci, kasneje kot lovske pse in nazadnje kot čuvaje. Danes so predvsem zvesti in zanesljivi družinski ljubljenčki in varuhi.
Čeprav gre za velikega psa, je to ena nežnejših in mirnejših pasem nasploh. Zvestoba je njegova odlika. Na lastnika se hitro ter močno naveže in ga je pripravljen varovati z življenjem. Na splošno ni agresiven pes in bo v primeru nevarnosti lastnikovega napadalca le podrl na tla in zadržal, ugriznil pa ne bo, če to ne bo nujno potrebno. Prav zato je potrebno vedeti, da bo, kot katerikoli pes, v situaciji, ko se bo tudi sam čutil ogroženega, odreagiral nekoliko agresivnejše in morda tudi ugriznil. Bulmastif je na splošno zaščitniški do ljudi, ne pa do predmetov ali teritorija, zato ni najboljši čuvaj kadar vas ni doma, verjetno pa je, da bo že samo njegova velikost odgnala vsakršnega vsiljivca.
Ti psi so zelo občutljivi in ne prenesejo grobega ravnanja. Potrebujejo mirnega in odločnega lastnika. Zaradi svoje velikosti niso primerni za vsako gospodinjstvo, predvsem ne tako z zelo majhnimi otroki, saj bi jih lahko nenamerno poškodoval. Če vas ne moti smrčanje in slinjenje, je ta zvesti in ljubeznivi velikan morda ravno pravšnji za vas.
Z ustrezno socializacijo se bo Bulmastif dobro razumel z drugimi ljubljenčki v gospodinjstvu. Samci lahko razvijejo agresijo do drugih psov istega spola, kar lahko preprečimo tudi s kastracijo, predvsem pa omejimo z obsežno socializacijo in zgodnjim šolanjem v poslušnosti.
Zgodnja socializacija z otroki je ključnega pomena, saj se načeloma ta pes za družine ne priporoča. Z ustrezno in obsežno socializacijo lahko dosežemo, da bo toleriral starejše, umirjene in spoštljive otroke.
Bulmastifova dlaka je kratka in tanka, na otip pa groba. Ne nudi mu primerne zaščite pred ekstremnimi temperaturami, zato ga ne izpostavljajte mrazu in ne puščajte na soncu. V kombinaciji z značilnim črno obarvanim gobčkom, je lahko Bulmastifov kožuh najrazličnejših barv in vzorcev.
Glede nege je Bulmastif kar se da nezahtevna pasma. Redno krtačenje bo pomagalo odstraniti umazanijo in odmrlo dlako, ter poskrbelo za zdrav videz kožuha. Kljub rednemu krtačenju pa se zna zgoditi, da boste dlako pobirali s pohištva in oblačil, saj se ta kratka, trda dlaka rada oprime vseh površin. Kopanje izvajajte po potrebi, vendar raje ne prepogosto. Po sprehodu očistite tace, da se med blazinicami ne bi nabrala umazanija. Poskrbite tudi za higieno ušes, oči in ust ter za zaščito pred zajedavci.
Načeloma gre za dokaj zdravo pasmo, ki pa je kljub temu nagnjena k nekaterim boleznim. To so: displazija kolkov in komolcev, očesna bolezen (Progressive Retinal Atrophy), ki povzroči pešanje vida, zmanjšano delovanje ščitnice, Limfom – rakavo obolenje bezgavk, obolenja na vekah in dlesnih, ter napihnjenost. Obenem pa so močno nagnjeni k prekomerni telesni teži, zato poskrbite za ustrezno prehrano in zadostno količino gibanja.
Ker gre za veliko pasmo, je pomembno da s šolanjem začnete že pri mladičku in se z njim intenzivno ukvarjate dokler je še obvladljive velikosti. Nihče namreč noče ogromnega psa, ki skače po ljudeh in vleče na povodcu. Potrebna bo tudi zgodnja socializacija z drugimi psi in z otroki. Poskušajte najti načine kako obvladovati njegov zaščitniški nagon že zgodaj v mladičkovem življenju. Pri šolanju bodite predvsem vztrajni, potrpežljivi in dosledni. Bulmastif je zelo pozoren na ton vašega glasu, zato poskrbite, da bo ta vselej enak. Vzpostavite avtoriteto in uporabljajte predvsem pozitivne metode. Bulmastifa ni nikoli priporočeno zapirati v pesjak, saj se ne odziva dobro, če mu odvzamemo človeško interakcijo, po kateri tako zelo hrepeni.
Pričakovali bi, da tako velik pes potrebuje veliko količino dnevne aktivnosti, a ni tako. Bulmastif je dejansko precej lenobna pasma, ki veliko raje poležava na kavču. Vendar takšno obnašanje ni zdravo za psa in pogosto boste morali prav vi dati pobudo za sprehod in gibanje. Daljši dnevni sprehodi, lahko pa tudi tek, bodo, v kombinaciji z ustrezno prehrano, poskrbeli, da se vašemu Bulmastifu ne bo nakopičila prekomerna telesna teža, h kateri je pasma sicer nagnjena. Debelost lahko povzroči mnoge zdravstvene zaplete in ustrezno skrajša življenjsko dobo psa, zato raje poskrbite za redno in zadostno gibanje.
Ker ne gre za močno aktivno pasmo, je zelo primerna za stanovanje, zadovoljen pa bo tudi že z manjšim vrtom. Ker doma ni aktiven in večinoma poležava, poskrbite, da bo zunaj doma vsak dan dobil dovolj gibanja, da bo ostal krepak, zdrav in srečen pes. Ni primeren za pesjak, saj ne trpi izključenosti od družine, obenem pa ne prenaša temperaturnih ekstremov.
|
|