zivaliceadmin Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.05. 2016, 09:19 Prispevkov: 64
|
Objavljeno: 30 Maj 2016 21:16 Naslov sporočila: Bretonski baset |
|
|
Bretonski baset prihaja z območja Bretanije v Franciji, domnevno je pasma nastala okrog leta 1800. Prvotna pasma naj bi na videz precej bolj spominjala na terierja kot pa na Baseta. Bretonski baset je naravni lovec na malo divjad, za kar se še vedno tudi uporablja, hkrati pa se med vsemi delovnimi pasmami iz te družine najbolje obnese kot družabnik. Poleg domovine je zelo priljubljen tudi v Veliki Britaniji, zunaj Evrope pa ga boste redko srečali.
To je ljubezniv majhen kuža, ki pa ima tudi lastno voljo. Je inteligentenm prijazen, pogumen in zelo aktiven. Močno se naveže na lastnika, do tujcev je prijazen in je dober tudi z otroki. Ni ravno najboljši čuvaj, vendar pa bo naznanil prihod obiskovalca. Rad je v stiku z družino, ne mara izolacije. Potrebuje nenehno zaposlitev in aktivnost, zato je idealen za aktivne družine, seveda pa bo najbolj srečen, če bo lahko opravljal nalogo, za katero je bil vzrejen, torej lov.
Na splošno se dobro razume z drugimi psi, saj je vajen dela v skupini. Za druženje z drugimi živalmi in manjšimi hišnimi ljubljenčki pa pasma ni najbolj primerna, saj ima močan naravni nagon za preganjanje. Z zgodnjo socializacijo (do šestega meseca starosti) vam morebiti uspe Bretonskega baseta navaditi, da ne bo preganjal domače mačke, vendar pa to ne bo veljalo za vse male živali. Zunaj doma ga imejte vedno na povodcu, sicer se bo gotovo zapodil za sosedovo mačko, golobom ali poljsko mišjo.
Ob pravilni vzgoji (tako psa kot otrok!) se bo dobro razumel z otroki. Je zaščitniški in ljubezniv pes, ki se bo ure in ure neutrudno igral z otroki, vendar pa se vseeno vselej priporoča, da so otroci tedaj pod nadzorom odrasle osebe.
Dlaka je kratka in žimasta, dolga ušesa pa so prekrita z bolj fino dlako. Barva kožuha je favn-pšenična ali rdečkasto pšenična. Odpadanje dlake je zmerno.
Tedensko krtačenje dlake bo prispevalo k lepemu, zdravemu in negovanemu videzu psa. Zlasti če se pes veliko potika po gozdnem podrastju, se v dlako na ušesih in tacah rada ujame umazanija. Kopanje po potrebi, z nežnim pasjim šamponom, ne prepogosto. Dvakrat letno je potrebno puljenje dlake, kar lahko prepustite spretnim rokam strokovnjaka ali se postopka naučite in ga izvajate sami doma. Posebno pozornost namenite negi uhljev, saj se v njih pogosto zadržujete umazanija in vlaga, kar lahko privede do kroničnih vnetij.
Bretonski baset je relativno zdrava pasma z dolgo zgodovino vzreje za lov. Ker se psov z izrazitimi genetskimi boleznimi ne uporablja za delo in nadaljno vzrejo, je pasma tako praktično brez večjih zdravstvenih težav. Kljub temu se lahko pri posameznih psih pojavijo: vnetja uhljev, rakava obolenja, težave s srcem ali ledvicami, reproduktivne težave in siva mrena.
Vzgoja in trening
Z vzgojo je lahko kar precej težav zlasti če nimate izkušenj s podobnimi pasmami. To dejstvo pa izključuje sposobnost učenja za lov. Pasma je naravno nadarjena za lov, pripravljena za sledenje ure in ure, prav tako pa je pri lovu zelo samostojna. Sledi svojim lastnim instinktom in razmišlja s svojo glavo. Ravno zato ni najboljša v poslušnosti, saj je dokaj svojeglava. Včasih ima selektivni sluh za ukaze lastnika, veliko raje kot izpolnjevanje pričakovanj lastnika, sledi toku svojih misli. Ravno zato so odlični lovski pomočniki, ne pa najboljši ljubljenčki za neizkušene lastnike.
Zahtevana aktivnost
Glede na velikost in tip pasme potrebujejo presenetljivo veliko gibanja. Obožujejo kopanje lukenj in igro ter so strastni lovci, zato je previdnost na sprehodih nujna. Pasma je precej aktivna, ne sicer tako zelo kot na primer Jack russell terier ali Mejni ovčar, vendar pa mu zgolj sprehodi prav tako ne bodo dovolj. Potrebuje prosto tekanje in raziskovanje v varnem okolju. Posledice nezadostne fizične in mentalne spodbude so lahko destruktivno vedenje in prekomerno lajanje, zato poskrbite, da kuža dobi dovolj gibanja, vsak dan.
Hiša z velikim, varno ograjenim dvoriščej, kjer bo lahko pes dnevno aktiven, je idealno okolje zanj. Ker je to zelo vokalna pasma (rada se oglaša, zavija, laja in tuli, kar sodi k dnevni igri), ni primerna za stanovanje ali naselje, kjer boste imeli težave s sosedi. Prenočuje naj z lastnikom, saj ni primerna pasma z v pesjak! Za srečno življenje potrebuje dolge dnevne sprehode, dobro dieto in toplo posteljo v ljubečem okolju. Najbolj vesel bo življenja z aktivnim posameznikom ali lovcem.
|
|